Diskusné fórum priaznivcov športovej streľby
http://forum.sportovastrelba.sk/

Púzdro na zbraň
http://forum.sportovastrelba.sk/viewtopic.php?f=96&t=128
Strana 1 z 1

Autor:  Adrian [ 3. Novembra 2017, 10:45 ]
Predmet príspevku:  Púzdro na zbraň

Púzdro na zbraň sa vyskytuje v troch variantách:

- IPSC púzdro
- kydexové púzdro
- nylonové púzdro

Prvá varianta púzdra je originál púzdro pre IPSC streľbu vyrábané z plastu prípadne z hliníku. Toto púzdro je ľahučké a umožňuje strelcovi hlavne rýchlo tasiť bez akéhokoľvek meškania resp. zadrhnutia. Púzdro sa dá nastaviť tak výškovo ako aj stranovo. Toto púzdro tak ako každé iné musí hlavne kryť spúšť strelca kvôli zamedzeniu náhodného výstrelu to znamená, že po zapúzdrení zbrane do púzdra nikto ani nositeľ púzdra na zbraň, nedokážu čo i len náhodne uviesť spúšť zbrane do pohybu. Niektoré IPSC púzdra sú vyrábané tak aby kryli aj ústie hlavne tak ako je to na obrázku č. 1 a č. 3 kvôli zamedzeniu vniknutia nežiadúcich prvkov do hlavne pištole napr. pri náhodnom páde strelca keď má zapúzdrenú zbraň. Iné IPSC púzdra sú vyrábané tak, že odistenie zbrane z púzdra musí prebiehať manuálne teda zmačknutím poistky na púzdre. Bez zmačknutia poistky na púzdre nie je možné zbraň z púzdra vybrať. Iné IPSC púzdra sú vyrábané tak, že poistka na púzdre zbrane sa nachádza v zadnej časti púzdra pri lúčiku zbrane. Strelec, ktorý tasí zbraň si nemusí robiť starosti s odistením púzdra pretože samotným uchytením rukoväte pištole dôjde k odisteniu púzdra zbrane a strelec môže bez ďalších iných činností nerušene strieľať. Zaistenie púzdra zbrane prebieha vložením zbrane do púzdra.

Druhá varianta púzdra na zbraň (obrázok č. 4) je vyrobené z pevného kydexu a pri IPSC streľbe sa používa málo pretože na rozdiel od IPSC púzdier na zbraň umožňuje tasenie zbrane jedine vo vertikálnej polohe pričom u IPSC púzdier je to vo vertikálnej aj pod ostrým uhlom. Druhá varianta púzdra sa používa prevažne na skryté nosenie. Zaistenie zbrane v púzdre sa vykoná zacvaknutím - dotlačením zbrane do púzdra. Vyrábajú sa aj originálne kydexové púzdra na zbraň, ktoré sa dajú použiť pre väčšinu krátkych palných zbraní čo umožňuje úprava šírky púzdra zbrane pomocou manipulácie so šróbom na boku púzdra. Kydexové púzdra umožňujú nastavenie sklonu púzdra a tým pádom aj uhlu pod, ktorým strelec tasí zbraň čo umožňujú skrutky, ktoré prichycujú púzdro zbrane s prichytením o opasok. Nevýhodou kydexového púzdra je prekonanie odporu pri tasení zbrane z púzdra zbrane. Ich výhodou je ich jednoduché nasunutie na opasoch.

Tretia varianta púzdier na zbraň sú nylonové púzdra, ktoré sú podobné kydexovým púzdram na zbraň, sú však vyrobené z nylohu a používajú sa prevažne na služobné účely pre skyté nosenie. Tieto púzdra sa však oproti kydexovým púzdram upínajú na opasok prevlečením opasku cez putko púzdra. Nylónové púzdro však neumožňuje nastavenie sklonu pod ktorým strelec tasí zbraň.

Prílohy:
2_puzdro.jpg
2_puzdro.jpg [ 53.24 KiB | 241 zobrazení ]

Strana 1 z 1 Všetky časy sú v UTC+01:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/