Diskusné fórum priaznivcov športovej streľby
http://forum.sportovastrelba.sk/

EU - navrh plosneho zakazu samonabijacich zbrani
http://forum.sportovastrelba.sk/viewtopic.php?f=88&t=72
Strana 1 z 1

Autor:  Adrian [ 26. Novembra 2015, 07:21 ]
Predmet príspevku:  EU - navrh plosneho zakazu samonabijacich zbrani

Zakladam tuto samostatnu temu k navrhu smernice EU, pre zakaz samonabijacich zbrani.
K teme sa uz vyjadruje cim dalej, tym vacsia cast sportovej streleckej obce na Slovensku, sportove kluby, polovnicke organizacie, organizacie zastresujuce strelcov a majitelov zbrani.

Viem, ze si poviete, ze sa Vas to teraz netyka, ale neodborny a povrchny navrh z dielne Európskej komisie je iba zaciatkom a smerovanie tejto problematiky nabera nezelany smer. V dalsich etapách by sa to malo dotknut aj ostatných streleckých sportov a zbrani. Verim vsak, ze k tomu nedojde.

Stručné zhrnutie obsahu návrhu novely smernice
č. 91/477/EEC ktorá reguluje nadobúdanie a držbu zbraní v štátoch EU


Samotné zdôvodnenie návrhu je plné poloprávd, oxymoronov a je postavené na premise že zbrane v rukách bezúhonných a spoľahlivých občanov predstavujú bezpečnostnú hrozbu. Skutočným a nezakrývaným cieľom návrhu je odzbrojenie európskej populácie. Prijatím takéhoto návrhu by sme stratili možnosť účinne a efektívne brániť život, zdravie a majetok seba a svojich blízkych. Nielen to, v súčasnej situácii by prijatie tohto návrhu znamenalo zásadné ohrozenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Tá nemôže stáť a nestojí len na ozbrojených silách ale jej podstatnou súčasťou sú aj samotní občania.

Návrh novely smernice je pomerne komplexný. Za najdôležitejšie však považujeme nasledovné jeho body:

1. Návrh smeruje k absolútnemu zákazu samonabíjacích zbraní ktoré vznikli úpravou zo zbraní samočinných. Návrh smeruje k absolútnemu zákazu civilných samonabíjacích zbraní ktoré sa podobajú na zbrane samočinné. Návrh zakazuje znehodnotené zbrane ktoré vznikli znehodnotením samočinných zbraní a znehodnotením samonabíjacích zbraní ktoré sa podobajú na samočinné. V dôsledku to znamená plošný zákaz mnohých zbraní ktorých držba je veľmi rozšírená (civilné a zcivilnené platformy AK, AR, vz58, UZI, Sten, EVO a pod. ale aj pištolí ktoré majú samočinný pendant ako napr. Glock 19, Grand Power K100 a pod).

2. Zakazuje sa držba a nadobúdanie zbraní uvedených v bode 1. Zbrane nadobudnuté do legálnej držby pred účinnosťou tejto legislatívy majú byť bez náhrady konfiškované a zničené. Ide o absolútne pošliapanie princípov právneho štátu a slobody jednotlivca. Aj keby návrh v tejto podobe neprešiel, ide o absolútne neprijateľný postoj navrhovateľov k základným hodnotám na ktorých si spoločenstvo EU zakladá.

3. Držba zbraní uvedených v bode 1. sa povolí len na výnimku vybraným osobám ktoré spravujú kultúrne a historické dedičstvo. Zbrane, ktoré tieto osoby nadobudli pred účinnosťou tejto legislatívy však majú byť deaktivované podľa nových prísnejších predpisov. Takto vykonaná deaktivácia však znamená totálnu devastáciu mnohých vzácnych zbraní čo v konečnom dôsledku spôsobí barbarské ničenie kultúrneho dedičstva.

4. Znehodnotené zbrane budú deaktivované podľa nových požiadaviek. Takáto deaktivácia v skutočnosti bude len o čosi menej ako totálna likvidácia zbrane a deaktivovaná zbraň zásadné stratí na zberateľskej hodnote. O nadobudnutí znehodnotenej zbrane osobou sa bude povinne viesť záznam v centrálnom registri.

5. Zbrane majú byť povinne opatrené značením na ráme/tele zbrane, a to vrátane mena výrobcu, krajiny pôvodu, výrobného čísla a roku výroby. Povedie to k znehodnoteniu zberateľskej hodnoty mnohých starších zbraní.

6. Zakazuje sa nadobúdanie súčastí zbraní kat. A, B, C a streliva uzavretím zmluvy na diaľku. Inými slovami už nebude možné kúpiť cez internet náhradný zásobník do pištole, ani náhradnú pažbu na loveckú guľovnicu.

7. Doba platnosti zbrojného preukazu sa skracuje na najviac 5 (päť) rokov.

8. Evidencie držiteľov zbrojných licencií majú byť napojené na centralizovaný elektronický systém.

9. Nadobudnutie expanznej zbrane, signálnej zbrane, repliky, znehodnotenej zbrane bude podliehať ohlasovacej povinnosti. Regulácii budú v rovnakom rozsahu podliehať aj historické zbrane.

10. Smernica splnomocňuje Komisiu na vydávanie akýchkoľvek vykonávacích predpisov ohľadne výmeny informácií o cezhraničnom transfere zbraní.

11. Členské štáty sú povinné vydať právne predpisy preberajúce túto smernicu v lehote 3 mesiacov od jej zverejnenia.

V súčastnosti prebieha horúčkovitá aktivita európskych streleckých organizácií a záujmových skupín tak na národnej úrovni ako aj priamo na úrovni unijných orgánov „v Bruseli“. Pripravujeme spoločný postup s našimi partnermi z Čiech a Nemecka. Prosím sledujte situáciu aj naďalej, každý vyjadrený nesúhlas je dôležitý.

Chcel by som Vas toutocestou poziadat o podporu aktivit smerujucim k tomu, aby sa v EU spamatali a po zastitou boja proti terorizmi neposliapali nase ludske a obcianske prava a slobody. Vyjadrite svoj nesuhlas a dajte najavo svoj nazor.


Svoj nazor mozte odoslat priamo Európskej komisii na tomto linku: http://legistelum.sk/legislativa/54-nov ... ej-komisii

Sledujte aktualne dianie na strankach Legis Telum: http://www.legistelum.sk
Alebo na ich Facebookovom profile.

Do prilohy pripajam aj stanovisko Legis Telum.

Dakujem za Vasu podporu.

Prílohy:
stanovisko-lt-k-navrhu-smernice.pdf [63.07 KiB]
43 stiahnutí

Autor:  Adrian [ 29. Novembra 2015, 20:27 ]
Predmet príspevku:  Re: EU - navrh plosneho zakazu samonabijacich zbrani

Odkaz na peticny harok: http://legistelum.sk/images/media/eu-pe ... -harok.pdf

Autor:  Jozef [ 18. Decembra 2015, 00:36 ]
Predmet príspevku:  Re: EU - navrh plosneho zakazu samonabijacich zbrani

Dňa 15.12.2015 vznikol v Rade EÚ dokument, ktorý sumarizuje námietky jednotlivých krajín vznesené voči návrhu novely smernice 91/477/EEC o kontrole získavania a vlastnenia zbraní....

Autor:  Adrian [ 18. Decembra 2015, 08:37 ]
Predmet príspevku:  Re: EU - navrh plosneho zakazu samonabijacich zbrani

Aktualne dianie a situaciu sledujte na strankach http://www.legistelum.sk

Strana 1 z 1 Všetky časy sú v UTC+02:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/